działania niepożądane

Naczelna Rada Aptekarska apeluje do premierki i do ministra zdrowia w sprawie antykoncepcji awaryjnej. Zgodnie z orzeczeniem Komisji Europejskiej ellaOne, czyli tabletka dzień po, może być sprzedawana bez recepty. Naczelna Rada Aptekarska jest poruszona.

Prezydium NRA zaznacza, że pigułki zawierające octan uliprysalu powodują działania niepożądane, w związku z czym bezpieczniejsze dla zdrowia kobiety byłoby wydawanie ich na receptę, „zwłaszcza że jej wystawienie jest poprzedzone badaniem lekarskim”. Lekarz może – zdaniem NRA – ocenić nie tylko stan zdrowia kobiety, ale także poinformować ją o potencjalnych skutkach ubocznych.
Może prezydium rady zna się na substancjach czynnych, ale na badaniach poprzedzających raczej nie. Badaniem poprzedzającym wystawienie recepty na antykoncepcję awaryjną jest najczęściej badanie portfela – w tej chwili często tę tabletkę przepisuje się w gabinetach prywatnych, również internetowych. Zresztą tego typu środki może też zapisać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jak szeroką wiedzę z zakresu ginekologii ma internista?

Argumenty NRA są z pozoru racjonalne i powodowane troską o stan zdrowia pacjentek, ale tak naprawdę w piśmie zawarto nieracjonalną tezę, że lek „przy częstym stosowaniu może w konsekwencji stwarzać problemy z zajściem w ciążę”.
Tak, właśnie o to chodzi. Da się kobietom zielone światło, a one zaczną zażywać pigułki dzień po na potęgę. C z ę s t o. Roztrwonią stówkę za stówką (w internetowych aptekach 1 tabletka ellaOne kosztuje około 120-130 złotych) w imię możliwości.

Każdy z argumentów NRA jest nieracjonalny. Oparty na stereotypach. Dyskryminujący.
Działania niepożądane? Są na ulotce, można je dodatkowo podkreślić na opakowaniu. Aptekarze, skoro tak się troszczą o zdrowie kobiet, mogą też wspomnieć co niego przy wydawaniu tabletek. Przy sprzedawaniu zwykłego syropu mówią przecież często, jak go stosować.
Częste stosowanie?
To nie problem tabletek. Jeśli już, to między innymi wychowania seksualnego. Świadomości. Wizyta u lekarza tego nie zapewni.

Wystarczy po prostu uwierzyć w podmiotowość kobiet. I w to, że nie zaczną łykać nieobojętnych dla zdrowia tabletek pięć razy w tygodniu tylko dlatego, że wreszcie mogą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s